جمعه ۰۲ فروردین ۱۳۹۸
نمایش محتوا نام صفحه
مهمان نام کاربر
بوم ناب چیست؟

ارائه شرح مختصری در خصوص بوم ناب و کاربرد آن


بوم چیست؟
در مدیریت، یک بوم قالب یا جدولی نسبتا ساده و یک صفحه ای است که هم به عنوان ابزاری برای مدیریت استراتژیک در شرکت ها و سازمان ها و کسب و کارهایی که به ثبات رسیده اند و هم به عنوان واسطه ای برای تشریح چشم انداز، اهداف و دریافت های محیطی و بازار یک ایده یا محصول متعلق به یک کسب و کار نوپا (استارت آپ)، در هماهنگی درونی گروه یا ایجاد ارتباط و شفافیت بیرونی به کار گرفته می شود.

انواع بوم
بوم ها انواع بسیار متنوعی دارند. بوم کسب و کار، بوم ناب یا بوم نوپای ناب، بوم تیم، بوم کانبان و مواردی مانند آن که به تناسب نیاز هر سازمان و کسب و کار و افزون برآن بر پایه تجربیات صاحب نظران ایجاد شده اند.

ناب بودن یعنی چه؟
یعنی هر پدیده ای که در چارچوب «تفکر ناب» قابلیت تحلیل داشته باشد. شاخص هویتی ناب بودن «ریشه کن کردن اتلاف» و «آفرینش ارزش»  هستند و پنج اصل «1- تعريف ارزش از نگاه مشتری نهايي»، «2- تجزيه و تحليل جريان ارزش»، «3- ايجاد حرکت در جريان ارزش»، «4- استقرار، همواری و کشش » و «5- جستجوی کمال» ملاک سنجش ناب بون یک فعالیت است.

مطلب «چگونه یک بوم ناب را تالیف کنیم»، راهنمایی بسیار کاربردی و مختصر برای تکمیل بوم ناب است که عموما مورد توجه استارت آپ ها  و گروه هایی است که به عنوان مربی، سازمان های حمایتگر (مانند مراکز رشد، شتاب دهنده ها، پارک ها و مانند آن) و سرمایه گذاران در کنار تیم توسعه و صاحب ایده قرار می گیرند. این مطلب از این لینک قابل دریافت می باشد.

افزون بر آن، «زیر سامانه ارزیابی بوم» که برای تالیف و ثبت اطلاعات بوم ها، از جمله بوم ناب طراحی و اجرا گردیده، از طریق این لینک قابل دریافت می باشد.
نوع مطلب: خبر، اطلاعیه و مطلب مهم
شناسه مطلب: 61
اهمیت: عادی
مجوز انتشار: دارد
تاریخ ایجاد: یکشنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۷
تاریخ انتشار: یکشنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۷
تاریخ آخرین ویرایش: یکشنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۷
حوزه (های) مرتبط: پارک علم و فناوری,
شمارنده: 327