پارک علم و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی، اولین پارک غیر دولتی در ایران است که مجوز تاسیس (موافقت اصولی) آن در تاریخ 13 دی 1393 از دفتر برنامه ریزی امور فناوری وزارت علوم، تحقیقات و قناوری اخذ گردیده است.

پارک علم و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی، سعی بر آن دارد تا بتواند با استفاده از ظرفیت ها و زیر ساخت های عظیم موجود در دانشگاه آزاد اسلامی و جایگاه این دانشگاه به لحاظ سهم نسبتاً زیاد در تولید علم و فن آفرینی در جهت رشد و توسعه مهارت افزایی دانش محور و اقتصاد دانش بنیان موثر واقع گردد و همچنین بتواند با گسترش فعالیت های حرفه ایی، بستری مناسب برای هم افزایی علمی جامعه دانشگاهی در حوزه فناوری و بهره برداری بیشتر از توان علمی اساتید دانشگاهی، در جهت پیشبرد اهداف دانشگاه های نسل سوم (دانشگاه کارآفرین) و ارزش آفرینی حداکثری در این نهاد مقدس، فراهم آورد.

شایان توجه است، مدل اقتصادی این پارک به عنوان مدلی نو برای اولین بار در بین پارک ها اجرا شده است. در طراحی این مدل که با هدف برقراری ارتباط اثربخش با بخش خصوصی و صنعت در جهت کمک به توسعه زیست بوم کارآفرینی دانشگاه آزاد اسلامی تدوین شده است، ارکان مختلف تجاری سازی و انتقال فناوری با ارائه خدمات تخصصی چون هدایت، نظارت، مشاوره سرمایه گذاری در شرکت های دانش بنیان، به درستی در نظر گرفته شده است و می تواند به عنوان مدلی پربازده در بزرگ ترین پارک غیر دولتی کشور و منطقه، در توسعه اقتصاد دانش بنیان و تجاری سازی فناوری از کارکردهای لازم در عرصه رقابتی امروز برخوردار باشد.

چگونگی راه اندازی:

اولین پارک علم و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی، به‌عنوان اولین پارک غیردولتی، فعالیت خود را در تابستان ۱۳۹۵ با راه‌اندازی مرکز شماره (1)، (واقع در محله قلهک تهران)، آغاز کرد.

در ابتدای راه با جذب بیش از ۳۰ شرکت دانش‌بنیان، واحد فناور و صاحبان ایده، گام‌های مؤثری را در مسیر پشتیبانی از فعالان تجاری‌سازی، نوآوری و کارآفرینی در دانشگاه آزاد اسلامی برداشت.

ادامه راه:

در ادامه این روند، با تکمیل ظرفیت استقرار در مرکز شماره (1)، برای ایجاد ظرفیت‌های جدید، درنیمه اول سال ۱۳۹۶، مرکز شماره ۲، (واقع در پاسداران)، این مجموعه راه‌اندازی شد.